top of page

Mýty o mobilných domoch

Mobilné domy sú pre mnoho ľudí výbornou alternatívou k tradičnému bývaniu. Sú cenovo dostupnejšie, môžu byť rýchlo postavené a navyše sú prenosné. Pozrime sa spolu na mýty o mobilných domoch.
Mýtus č. 1

„KOLESOVÝ MOBILNÝ DOM NEPOTREBUJE STAVBENÉ POVOLENIE!“

Veľké množstvo predajcov tvrdí, že na takýto dom na kolesách nie je potrebné stavebné povolenie. Častokrát ľudia, ktorí sa rozhodnú pre mobilný dom, nevedia, že slovenská legislatíva neuznáva a nepozná pojem "mobilný dom" alebo "kolesový dom". Preto, ak sa mobilný dom pripája na akúkoľvek inžiniersku sieť, pravdepodobne bude potrebné získať stavebné povolenie, ak o tom stavebný úrad nerozhodne inak. Na rozhodnutie nemá vplyv to, či kolesá daný dom má alebo nie. Norma STN, ktorá niečo také v minulosti povoľovala, už dávno neplatí, a preto, ak nemáte záujem viesť vopred prehraté súdne spory, neberte na túto "kolesovú" voľbu ohľad ako pre rozhodujúci faktor.

Mýtus č. 2

„KOLESOVÝ MOBILNÝ DOM SI POTIAHNEM KDEKOĽVEK A KEDYKOĽVEK.“

Prečo je toto mýtus? Ak berieme do úvahy váhu takéhoto domu, jediné, čo ho dokáže potiahnuť je traktor alebo nákladne vozidlo. A dokonca, traktor maximálne po vašej záhrade. Nákladné vozidlo, ako kamión, pre jeho rozmer potrebuje od dopravného inšpektorátu špeciálne povolenie.

Navyše, taký dom za vozidlom ani nie je možné potiahnuť. Nielen pre jeho 8t váhu, ale aj pre jeho rozmer. V rámci platnej legislatívy nemôže ísť dom len tak na cestu.

Pokiaľ je domček na kolesách úzky, napr. 2,4m, povolenie nie je potrebné, otázka je kto chce v tak úzkom dome bývať, dokonca hovoríme o vonkajších šírkach, a preto interiér môže byť 2,2-2,3m úzky.

Je potrebné si uvedomiť, že kolesá sú pre formulu, autá alebo kamióny. Dom je dom. Z hľadiska prepravy je každý výrobca limitovaný prepravnou výškou. Preto sú kolesové domy stiesnené. Je to na úkor vysokého podvozku.

Jediný dôvod prečo tieto domy kolesa majú je ten, že existujú krajiny, ktoré majú v rámci legislatívy prívetivejšie zákony pre karavany a tento typ stavby. Aby sa výrobcovia do týchto noriem dostali, našli priestor, a to formou primotávania kolies.

Pri rozhodovaní o kúpe mobilného domu je dôležité zistiť, aké sú miestne stavebné predpisy a ktoré povolenia sú potrebné.

Nebojte sa STAVEBNÉHO POVOLENIA!

Napriek tomu, že získanie stavebného povolenia môže byť pre niektorých ľudí prekážkou, je to dôležitý krok, ktorý zabezpečí, že váš mobilný dom bude bezpečný a v súlade so všetkými platnými predpismi. Takže, ak plánujete kúpu mobilného domu, uistite sa, že máte všetky potrebné dokumenty a povolenia, aby ste mohli bývať v pohodlí a bez obáv z porušenia zákona.

Kolesové domy sú archaizmom a existujú modernejšie a lepšie riešenia. Nemôžeme si dovoliť žiť v minulosti. Stiahnite si náš katalóg a preskúmajte možnosti bývania, chatovania či rekreácie vďaka KODIMA mobilným domom.Commentaires


bottom of page