top of page

Modulový domov, váš zámok

Poviem vám príbeh o dlhej ceste k bývaniu.


Bol raz jeden princ, ktorý veľmi túžil bývať s princeznou, a to bez kráľovnej a kráľa. Mať svoj zámok, ale nie hrad. Jedného dňa sa na odporúčanie svojho radcu rozhodol zájsť k remeselníkom do vedľajšej krajiny. Tá je vraj známa svojimi nízkymi cenami.

Cestoval deň a noc na svojom koči. Cestou ho čakali rôzne prekvapenia, ako napríklad nájazd zbojníkov, pred ktorými svoj kočiar ledva ubránil. A aj keď sa mu podarilo obrániť seba, svoj skromný majetok, ktorý mal so sebou a svoj kočiar, nevyhol sa menším škodám. A tak začal v najväčšom daždi opravovať poškodené koleso iba so sekerkou a lankom.

Po ceste sa zastavil v pohostinstve a doprial si teplú polievku na posilnenie tela aj mysle. Chvíľu potom vyšiel znova na cesty a dorazil do novej krajiny a k jej remeselníkom.

„Dobrý deň,“ pozdravil ich princ, „zháňam zámok pre mňa a princeznú, taký modulový.“
Remeselníci, ktorí jeho slovám nerozumeli, sa pozdravili svojim jazykom, nakreslili konárom do zeme obrázok domčeka a otáznik. Princ prikývol, „Áno! Toto, toto chceme!“ Remeselníci si za domček vyžiadali 400 zlatých. Modulový kaštieľ mu donesú o 10 mesiacov. Princ natešený cestoval domov oznámiť princeznej, že ich domov bude čoskoro v ich panstve. Deň spolu s nocou prešiel ako nič a princ bol čoskoro pri svojej milej.

Spoločne si začali chystať okolie pre svoj nový domček, celé dni sa rozprávali a plánovali, čo kde posadia, čo urobia. Bolo to nádherné obdobie. Po 10 mesiacoch ich navštívil poštár na šedom koni držiac list. Princ list prebral, otvoril a čítal: „Drahy princez, i kaštieľ, čo si postaviť dal u nás, bude drahší. Drevorubci štrajkujú, chcú viac zlatých, bo i malo im bolo. Treba poslať 100 zlatých, i keď prídu my pošleme hotový kaštieľ do 3 mesiacov. Prepáč, princez, i taká situácia.“ Princ sklamaný ale zahnaný do kúta vykonal, ako mu remeselníci nakázali. Pozeral, ako mu šedý koník odnáša 100 zlatých.

Po 3 mesiacoch prichádza kaštieľ konečne na pozemok.

„Kde sú okná? A dvere? Prečo nie je obložený drevom ale hlinou???“ Pýta sa princ. „Ja nevedieť, ja len ťahať ho tu, ja prepravca, kone moje i koč môj, dom tvoj, princezko.“ odvetil muž s obrovským kočom.

Domček, dovezený aj keď nedokončený, muž nechal na pozemku princa a princeznej a odišiel. Princ si musel následne od kráľa požičať 150 zlatých, aby dokončil svoj zámok. Po dokončení si vyčerpaný princ ľahol na svoj dvor a oddychoval, keď tu zrazu prichádzala sestra princeznej aj s veľkým sprievodom a so svojím novým kaštieľom. Je nádherný, majestátny, drevený obklad a kované estetické prvky, pýšiace sa v lúčoch slnka za zvuku fanfár.

„Odkiaľže ho máš a čože ťa stál, princeznina sestra?“ zakričal princ. „Mám ho od lokálnej firmy KODIMA a stál ma 380 zlatých!“ odpovedala mu princeznina sestra. Často sa s nimi radím o úpravách terénu a názoroch, ako si spríjemniť svoj domov". „Ach, ja nešťastník“, odvetil princ, ktorému sa už viac s remeselníkmi nepodarilo spojiť.

NIE KAŽDÝ PRÍBEH KONČÍ ŠŤASTNE... ako skončí ten Váš?

KVALITA. ISTOTA. KODIMA
Comments


bottom of page